Жести, як допоміжний засіб комунікації 

Illustration



Відповідає Ольга Лісненко, логопед-дефектолог.

Найчастіший запит батьків до логопеда - я хочу, щоб моя дитина почала розмовляти. При цьому батьки мають на увазі виключно вербальне мовлення, і я почала задумуватися, чому саме вербальне мовлення? По суті, вербальне мовлення не завжди передасть те, що ви хочете сказати. Розуміння вербального мовлення можливе тільки якщо враховувати і невербальне - жести, міміку, емоції.

Сьогодні ми поговоримо про жести, як елемент комунікації.

Якщо дорослі використовують жести в розмові з дитиною, це допомагає зменшити вплив втрати слуху і проблем слухового сприймання. Навчання мови жестів допоможе дітям почати спілкуватися, як тільки вони навчаться розуміти і таким чином можуть бути подолані проблеми затримки розвитку мовлення. Коли діти володіють мовленням, вони зазвичай перестають користуватися жестами і починають використовувати вербальне мовлення.
Ще одним позитивним аспектом використання жестів є те, що вони полегшують процес навчання з дитиною. Педагог, або частіше батьки, вчать жести відповідно до раннього словника, який, як передбачається, дитина може розуміти.

Під час навчання необхідно переконатися, що дитина дивиться на нього і бачить жест, це також сприяє розвитку гарного контакту очима і умінню слухати і концентрувати увагу.



На дитину накладаються додаткові вимоги, пов'язані з тим, що дитині доводиться дивитися, щоб вивчити жест і зрозуміти, до якого об'єкту або дії він має відношення. Але досвід свідчить, що діти з трисомією справляються з цими вимогами і отримують користь від застосування жестів.

Часто виникають запитання, кому потрібні жести? У першу чергу вони потрібні дітям, які ще не навчилися говорити. Якщо у дитини ще не сформоване мовлення, то тут жести приходять на допомогу. Якщо поки що у дитини немає мовленнєвого засобу, ми прокладаємо місток за допомогою жестів. Жести - це перехідний період. Як тільки у дитини з'являються перші слова, жести відходять на другий план. Тому не потрібно боятися жестів, потрібно їх використовувати як вдома, так і в групових та індивідуальних заняттях.

Про те, як же навчити дитину використовувати жести, якщо дитина не говорить і які саме жести вчити, дивіться у відео.

Форма для питань