Мистецтво без бар'єрів: інклюзивна вистава «СонцеСвіт»

Наша родина багатодітна та складається з 7 осіб: двоє дорослих та 5 дітей у віці від 5 до 15 років. Мій чоловік з 2022 року боронить Україну. Я маю вищу юридичну освіту, магістр права, але після народження Злати не працюю за фахом, присвятила себе її вихованню та розвитку. Народження доньки з синдромом Дауна стало стимулом до створення організації та обʼєднання батьків. Тож Злата ровесниця «Сонячних дітей Криворіжжя», їм обом 12 років. Злата друга дитина з пʼяти. Її діагноз особисто я приймала пів року зі слізьми та запитаннями без відповіді. Злата спокійна, гарненька дівчинка, комунікабельна, привітна та товариська. Вона полюбляє малювати, читати та, як більшість дітей, дивитись мультики. Отримує задоволення від занять у нашому просторі та спілкуванні з друзями. Злата має численні відзнаки (подяки, грамоти, медалі) за участь у різноманітних конкурсах, фестивалях тощо. Злата навчається у 5 класі загальноосвітнього навчального закладу на умовах інклюзії. З 5,5 місяців Злата почала відвідувати реабілітаційний центр нашого міста, а з 2 до 3 років була в групі-садочку при реабілітаційному центрі. Коли виповнилось Златі 2 роки я вже почала задумуватись про групу у дошкільному закладі освіти і на це у мене пішов один рік. Представники садочків з неохотою йшли на розмову, переконували, що Златі треба спеціалізований заклад, але я не здавалась і коли виповнилось дитині 3 роки ми на двотижневий випробувальний термін почали відвідувати звичайну групу садочка на 2-3 години у день. Вихователі були приємно здивовані та сказали, що Злата нічим не відрізняється від інших дітей. Вона разом з іншими грається на майданчику, бігає, розуміє правила поводження в групі, привчена до горщика(хоча форс-мажори траплялись), намагається як і інші діти, вилазити на драбину, спускатись з гірки. Крім занять в реабілітаційному центрі я сама займалась розвитком Злати з 2 місяців. Брала загальні методики для занять з дітьми без інвалідності, згадувала те, чим займалась зі старшою донькою. Інколи засмучувалась та втрачала надію, бо на освоєння деяких навичок йшло по 6 місяців, але Злата розумничка і доводила мамі, що все можливо! З майже трьох років у Злати вже був логопед та психолог в індивідуальному порядку. Взагалі, намагаюсь максимально її розвивати за наявних фінансових та часових ресурсів враховуючи пʼятьох дітей.


Ідея створення інклюзивної вистави «СонцеСвіт» у вигляді міні фільму виникла з декількох причин. По-перше, наша організація постійно шукає нові можливості для різностороннього розвитку осіб з синдромом Дауна. Ми неодноразово впроваджували щось нове, тестували, адаптували, відкидали чи приймали, як частину плану реалізації Статутних завдань. По-друге, проведені дослідження щодо доступності мистецтва для людей з інвалідністю невтішні. Тому ми вирішили створити умови доступності осіб з синдромом Дауна до мистецтва, яке має на меті надати рівні можливості для самовираження людям з інвалідністю. По-третє, наша організація проводить щорічні інформаційні кампанії направлені на підвищення поінформованості громади нашого міста про особливості осіб з Інтерв'ю з родиною дитини-учасниці вистави, проєкт інклюзивна театральна постановка «СонцеСвіт» синдромом Дауна, їх потреби, проблеми та перспективи. Така вистава покликана сприяти соціальній інтеграції, змінити сприйняття людей з особливими потребами, залучити їх до творчого процесу та продемонструвати їхні здібності. Інклюзивно театральна вистава «СонцеСвіт», також має на меті створити діалог між учасниками та глядачами, зменшити стереотипи та бар’єри у суспільстві. Інклюзивний підхід дозволяє зібрати на одній сцені людей з різними можливостями, що розширює художні форми та дає глядачам унікальний досвід. Відтак, інклюзивна вистава стає не лише мистецьким продуктом, але й соціальним проєктом, який сприяє створенню більш толерантного та відкритого суспільства.



Загалом Злата позитивно та оптимістично відгукнулась на участь в репетиціях, адже для неї це, найперше, можливість зустрітись з друзями по організації та знайти інших друзів з-поміж творчих колективів ПК Центральний, який є партнером проєкту. Були й незначні труднощі під час репетиційного процесу та знімання. Так, наприклад, репетиції та знімання інколи могли тривати до 2 годин замість запланованої години. А враховуючи швидку втомлюваність осіб з синдромом Дауна репетиції чи знімання треба було зупиняти та надати час на відпочинок.


Інклюзивно театральна постановка «СонцеСвіт» сприяла розвитку багатьох важливих навичок, підсилення якостей Злати. Так, проєкт покращив комунікаційні навички через взаємодію з більш ніж 20 дітей різного віку. Участь в проєкті підсилила лідерські якості Злати. Вона частенько «вживалась» в роль та допомагала хореографині, сценаристці та оператору під час знімання. Також можу відмітити певні зміни в емоційному розвитку, адже текст треба було вимовляти з різною інтонацією чи силою голосу. Проаналізувавши всі фото та відео в ході реалізації проєкту можу відмітити підсилення творчих здібностей донечки. Вона артистично позувала на камеру, посміхалась та змінювала пози під час фотографування. Однозначно підвищилась самооцінка Злати, вона стала більш впевненою у собі та сміливішою. З комунікацією у неї і до участі у проєкті не було проблем. Вона дуже відкрита і товариська дівчинка, можливо через те, що я не уникала соціуму навіть усвідомлюючи його жорстокість та вразливість (відкритість) донечки. Враження Злати від репетицій та знімального процесу яскраві, різноманітні, сповнені приємних спогадів. Для неї це новий та цікавий досвід. Це можливість спробувати себе в новому виді діяльності, випробувати себе на сцені. Робота над проєктом протягом 6 місяців принесла відчуття єдності, згуртованості, підтримки та розуміння зі сторони інших учасників. Злата відчувала, що вона важлива частина команди.


Загалом Злата позитивно сприйняла спілкування з іншими учасниками постановки. Вона доволі легко знаходить спільну мову з дітьми тому складнощів у комунікації під час реалізації інклюзивно театральної постановки «СонцеСвіт» не було. У неї зʼявились нові друзі з-поміж творчих колективів палацу та команди проєкту - Люся, Ліза та Коля, з якими вона завжди радісно віталась та обіймалась під час прощання. Враховуючи не першу співпрацю нашої організації з партнерами проєкту, атмосфера протягом репетицій та знімального процесу панувала дружня, підтримуюча, надихаюча, тому Злата та інші учасники нашої організації почувались комфортно й зацікавлено.

Illustration
Illustration

Форма для питань