Illustration



Відповідає юрист Вірьовкіна Л.В

Надбавка за догляд за дитиною з інвалідністю. Як оформити, кому належить
Задля розуміння поставленого питання потрібно чітко усвідомлювати різницю між:- власне державною соціальною допомогою, отримувачем якої є особа з інвалідністю,- надбавкою на догляд за особою з інвалідністю, яка призначається особі, що здійснює догляд.
Отримувачами надбавки можуть особи, які здійснюють догляд за:особами з інвалідністю з дитинства; дітьми з інвалідністю віком до 18 років; Перше та друге - відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» від 16 листопада 2000 року № 2109-III (надалі ЗУ № 2109).
На отримання надбавки мають право:На догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років - один з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю. 

Крім того, надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років також призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, у відпустці без збереження заробітної плати, у разі якщо дитина з інвалідністю потребує домашнього догляду, і вони фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю.

Підставою для припинення виплат надбавки буде працевлаштування особи, що здійснює догляд, закінчення відпустки, втрата статусу одинокої матері/батька (це стосується лише осіб, що здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років).

Одному з батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, усиновителів, опікуну, піклувальнику надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А, а також одинокій матері (одинокому батьку) надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю призначається незалежно від факту роботи, навчання, служби.

Статтею 3 ЗУ № 2109 встановлені надбавки особам, які здійснюють догляд за:

особою з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи – 200% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

особою з інвалідністю з дитинства, підгрупи Б I групи, - 100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

одинокою особою з інвалідністю з дитинства II і III груп, які за висновком лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу потребують постійного стороннього догляду - розмірі 75% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

дитиною з інвалідністю підгрупи А віком до 6 років - 200 % прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років;

дитиною з інвалідністю підгрупи А віком від 6 до 18 років - 200 % прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років.

за дитиною з інвалідністю віком до 6 років - 50 % прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років;

за дитиною з інвалідністю віком від 6 до 18 років - 50 % прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років.

Якщо дитина, що потребує догляду не одна, тоді надбавка на догляд за іншою дитиною з інвалідністю встановлюється в розмірі:

на дитину з інвалідністю віком до 6 років - 50 % прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років;

на дитину з інвалідністю віком від 6 до 18 років - 50 % прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років.



Стаття 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік” закріплює наступні цифри:

“Установити з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2589 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років - 2272 гривні;

дітей віком від 6 до 18 років - 2833 гривні;

працездатних осіб - 2684 гривні;

працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні;

працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів - 2102 гривні;

працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, - 1600 гривень;

осіб, які втратили працездатність, - 2093 гривні.”

Самостійне обрахування розміру як соціальної допомоги так і догляду іноді викликає певні труднощі. 

Тому наводимо вже розраховані суми на 2023 рік, що опубліковані на сайті Міністерства соціальної політики України.

Ознайомитись з інформацією про всі соціальні виплати та їх розмір можно на сайті Мінсоцполітики. В розділі “Громадяам” перйти до “Соціальні стандарти”. Далі потрібно завантажити екселівський файл “Державні соціальні гарантії та стандарти у 2021-2023 роках”.

особам з інвалідністю з дитинства I групи підгрупи А з надбавкою на догляд – 7 131,1;особам з інвалідністю з дитинства I групи підгрупи Б з надбавкою на догляд – 4 186,0;одиноким особам з інвалідністю з дитинства II групи, які за висновком медико – соціальної експертної комісії потребують постійного стороннього догляду з надбавкою на догляд – 3 244,15;одиноким особам з інвалідністю з дитинства III групи, які за висновком медико – соціальної експертної комісії потребують постійного стороннього догляду з надбавкою на догляд – 2 825,55;на дітей з інвалідністю до 6 років з надбавкою на догляд – 2 601,1;на дітей з інвалідністю підгрупи А до 6 років з надбавкою на догляд – 6 009,10;на дітей з інвалідністю від 6 до 18 років з надбавкою на догляд – 2 881,6;на дітей з інвалідністю підгрупи А від 6 до 18 років з надбавкою на догляд – 7 131,10;на дітей з інвалідністю, захворювання яких пов’язане з Чорнобильською катастрофою до 6 років з надбавкою на догляд – 3 333,65;на дітей з інвалідністю підгрупи А, захворювання яких пов’язане з Чорнобильською катастрофою до 6 років з надбавкою на догляд – 6 741,65;на дітей з інвалідністю, захворювання яких пов’язане з Чорнобильською катастрофою від 6 до 18 років з надбавкою на догляд – 3 614,15;на дітей з інвалідністю підгрупи А, захворювання яких пов’язане з Чорнобильською катастрофою від 6 до 18 років з надбавкою на догляд – 7 863,65.
Процедура звернення

Для призначення надбавки за доглядом необхідно звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання, ЦНАПу. 

Заяву може подати як особа, якій потрібен догляд, один із батьків (усиновитель, опікун або піклувальник) – щодо особи з інвалідністю I чи II групи, яку визнано недієздатною, а також на дитини з інвалідністю.

Наказом Мінсоцполітики України від 09.01.2023 рок № 3 затверджено форму Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та компенсацій. 

Як бачимо, фома єдина для всіх видів соціальної допомоги і її заповнення зводиться до проставлення хрестиків у відповідних місцях та внесення відомостей про особу. 

До заяви про призначення державної соціальної допомоги повинні бути додані документи про вік особи з інвалідністю з дитинства або дитини з інвалідністю, а також довідка медико-соціальної експертизи або медичний висновок, видані у встановленому порядку.

Інформація про місце проживання особи з інвалідністю з дитинства, дитини з інвалідністю, а також батьків, усиновителів, опікуна чи піклувальника, подавати не потрібно, вона отримується посадовими особами органів праці та соціального захисту населення безоплатно з реєстру територіальної громади.

Якщо з заявою звертається опікун або піклувальник, то подається також копія рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування.

Один із непрацюючих батьків, усиновителів, опікун або піклувальник, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, додатково подають довідку про те, що вони не працюють, видану за місцем проживання. Отримання довідки про те, що особа не працює, може викликати певні складнощі. 

Справа в тому, що обов’язок надання такого документу не прописаний в нормативно правових актах, хоча серед переліку адміністративних послуг така передбачена. ЇЇ можна спробувати отримати її у центрі зайнятості, місцевому органі самоврядування (сільська, селищна, районна, районна в місті, міська рада) за місцем проживання (перебування для ВПО), або ЦПАПі (якщо така послуга в ньому надається), посилаючись на Закон України “Про місцеве самоврядування в України” № 280/97ВР від 21.05. 1997 року.

Днем звернення за призначенням державної соціальної допомоги вважається день прийому заяви з усіма необхідними документами.

Якщо заява про призначення державної соціальної допомоги надсилається поштою і при цьому подаються також всі необхідні документи, то днем звернення за державною соціальною допомогою вважається дата, вказана в поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У тих випадках, коли до заяви додані не всі необхідні документи, заявнику повідомляється, які документи повинні бути подані додатково. 

Якщо вони будуть подані не пізніше 3-х місяців з дня одержання повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням державної соціальної допомоги вважається день прийому або відправлення заяви про призначення такої допомоги.

Всі рішення (дії, бездіяльність) посадових осіб органів соцзахисту стосовно надбавки на догляд та допомоги можуть бути оскаржені як до вищестоящого органу соцзахисту, так і до суду.

Форма для питань